ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Proč se rosí okna?

Rosení oken (kondenzaci vodní páry) způsobuje vysoká vlhkost vzduchu v místnosti, která vzniká (paradoxně) velmi dobře těsnícími okny.

- Rosení okna z interiérové strany se zbavíte větráním. Jsou dva způsoby. Buď dlouhodobým větráním mikroventilací, nebo nárazovým větráním, kdy okno otevřete dokořán.
- Výhodnější větrání i z hlediska úspory energie, je nárazové, které můžete opakovat i vícekrát za den.
- Další možnou příčinou rosení okna je nesprávné umístění radiátoru
- Nejvíc se rosí okna ze severní, severozápadní a severovýchodní strany. Je to díky tomu, že na tato okna nesvítí slunce po celý den a přirozeně se neohřívají

Když se okno orosí uvnitř (mezi skly), je to chyba výrobku – okno není vzduchotěsné. Reklamujte ho.

Jak zabránit rosení oken?

Úplně se vyhnout rosení oken je téměř nemožné. Dá se mu však předejít správným větráním, zvýšením teploty vzduchu v místnosti a umožněním proudění teplého vzduchu na okno přímo od topného tělesa (radiátoru), umístěného obyčejně pod oknem.

Nebude se okolo oken srážet voda a vznikat plísně?

Správné větrání je nejvhodnějším řešením problému kondenzace vodní páry. S našimi okny máte díky základnímu větracímu systému zaručené nevyhnutelné základní větrání.

Co je to mikroventilace?

Mikroventilace je zvláštní poloha kování (kliky okna), která umožňuje částečné větrání místnosti.

Co je to tepelný most?

Tepelný most – místo, které vede lépe teplo, než jeho okolí. V případě okna se jedná o celý rám a okraj skleněné výplně. Cílem je zamezit úniku tepla touto slabinou, tzn. přerušit tepelný most.

Jak správně větrat?

Nová okna si žádají určité změny v návycích. Vaše nová okna budou těsnit podstatně lépe, než ta původní. Proto je nutné přizpůsobit režim větrání místnosti novému stavu. Stará okna většinou netěsnila. To mělo za následek velké ztráty přestupem tepla i infiltrací. Nová okna zamezí oběma únikům, určitou výměnu vzduchu je ale třeba zachovat. To se dá zajistit několika způsoby. Ideální je nucené, plně kontrolované větrání s omezením tepelných ztrát, nejjednodušší je pravidelné větrání místností, ve kterých pobýváme.

Možnosti větrání:
- Otevřeným oknem – vhodné na rychlé, krátkodobé provětrání především při nízkých teplotách
- Sklopeným oknem – vhodné pro dlouhodobé větrání jen při vyšších teplotách, porovnatelných s teplotou v místnosti
- Mikroventilací (štěrbinové větrání) – umožňuje větrat trvale
- Infiltrací – trvalé větrání, zajišťuje hygienickou výměnu vzduchu při extrémních teplotách

Jsou plastová okna příznivá pro životní prostředí?

Ano, všechna námi dodávaná okna jsou vyrobená z PVC, které nezatěžuje životní prostředí. Na údržbu oken nejsou potřeba žádné chemikálie, nepoužívají se žádné nátěry. Plastové profily z oken jsou 100% recyklovatelné.

Jsou plastová okna hospodárná?

Ano. Už při koupi jsou cenově dostupná. Výborná tepelná izolace moderních vícekomorových profilů zabezpečí snížení nákladů na vytápění. Plastová okna mají životnost více než 50 let, bez údržby jsou odolná vůči povětrnostním vlivům a mají stálý tvar. Profily z demontovaných oken jsou opět výrobní surovinou a jsou 100% zhodnotitelné. Náklady na uložení na skládce či spálení odpadají.

Mají vaše okna samovětrací systém?

Vzduch zvenku vstupuje přes dorazové těsnění mezi rámem a křídlem do okenní drážky. Vzduch je dále veden do vnitřního prostoru. Jakmile je na klapky vyvinut vyšší tlak díky stoupající rychlosti větru, vzduchový kanál se uzavře a proud vzduchu se přeruší. Nedojde tak k žádným projevům průvanu.

Vyrábíte okna z recyklovaných profilů?

Ne. Žádné profily použité na výrobu oken nejsou z recyklovaného PVC.

Jsou vaše plastová okna zdravotně nezávadná?

Všechny materiály jsou zdravotně nezávadné a život a životní prostředí nepoškozující. Taktéž všechen odpad z výroby oken je vykupovaný specializovanými firmami, které jej následně recyklují.

Jak se provádí údržba plastového okna?

Velmi jednoduše. Stačí jednou za čas rám umýt saponátovým prostředkem, promazat pohyblivé části kování, umýt těsnění a vyčistit odvodňovací drážky od nečistot.

Proč jsou stále výrazné cenové rozdíly v cenách plastových oken?

Výrazné cenové rozdíly mezi výrobci kvalitních oken nejsou. Pokud narazíte na výrazně lacinější okna, než je běžná cena na trhu, obyčejně jde o okna nevyhovující kvality. Problém je, že zákazním při podpisu smlouvy neumí zkontrolovat kvalitu okna, protože ještě není vyrobené. Rozdíl ceny při kvalitních oknech je daný zejména rozdílnou technickou specifikací profilů, skla, kování atd.

Jak změřím okna pro výpočet ceny jejich výroby? Co když je změřím špatně?

V první řadě pro orientační výpočet ceny stačí zaměření okenního otvoru. Před samotnou výrobou vás navštíví naši technici, kteří si přesně zaměří rozměry všech oken. Nemusíte se bát, že vám osadíme okna nesprávných rozměrů.

Jak zabezpečím likvidaci starých oken?

V rámci našich služeb pro vás zajistíme ekologickou likvidaci starých oken.

Proč mám vyměnit okna?

Uvažujete o výměně starých oken a nevíte, zda se to vyplatí? Pokud řešíte tuto otázku, nabízíme vám několik důvodů, proč stará okna vyměnit za nová. Nemalá položka, kterou si výměna oken vyžádá, vám přinese tyto výhody:

- Skvělou tepelnou izolaci a úspory na platbách za teplo.
- Výbornou zvukovou izolaci, která přispěje k vytvoření příjemného prostředí v bytě a ochrání vás před hlukem z ulice
- Minimální údržbu. Nová okna jsou nenáročná a mají dlouhou životnost.
- Můžete si vybrat z velké škály různých typů oken, materiálů, různá kování, dále si můžete vybrat ze široké palety barev a doplňků, jako jsou žaluzie, rolety, síťky proti hmyzu a další.
- Moderní vzhled bytu či domu. Nová okna vylepší vzhled vaší nemovitosti.

© Jan Lazarčík 2024